Duyuru

2003 yılında ulusal zircir olma hedefi ile faaliyete giren firmamız, 1700'ü aşkın istihdam ettiğimiz personelimiz ile 6 şehir 58 şubede sizlere hizmet sundu. Ancak ülkemizin içerisinde bulunduğu bu zor dönemde yaşanan ekonomik daralma sebebiyle Marka Gıda Alışveriş Merkezleri adı altında hizmet veren firmamızın faaliyetine son verilmiştir.

14 yıllık faaliyetimiz boyunca bize destek veren siz değerli müşterilerimize teşekkür ederiz.

Marka Grup Sera Organik Tarım

"Anadolunun Yükselen Değeri"

Marka Grup Sera Organik Tarım Hakkında

Marka Grup Sera Organik Tarım İşletmeleri

“Sıcak Çermik´te kuracağımız tesis, ultra klimalı dediğimiz klasik termal seracılığın bir seviye üstü olan en son sistem bir seracılık sistemi. Yaklaşık 50 bin metrekarelik kapalı alanı ile Türkiye´nin en büyük tesisi olacak. İklim, güneş durumu, Sıcak Çermik´teki sıcak suyun debisi ve sıcaklığı Sivas´ı termal seracılıkta ön plana çıkarıyor. İnşallah biz de bunu hem yıllardır beklemekte olan Sıcak Çermik´e bir değer katmak adına, hem suyumuzu değerlendirmek adına hem de ürettiğimizde yüzde 90 oranında ihracat yapacağımız için şehrimize ve bölgemize katma değer katmak adına değerlendirmek istiyoruz. Bu bizim yaklaşık 1,5 yıldır süregelen bir projemizdir. Bu kapsamda hem Türkiye´de hem Avrupa´da bu projenin örneklerinin tamamını gezdik. Nihayetinde Sivas´ımızın böyle bir yatırımı her anlamıyla hak ettiğini düşündük.  Bu projenin Sivas´ta çok rantabl olacağına inandığımız için yatırım yapma kararı aldık. Sıcak Çermik´teki 150 dönüm arazimizin üzerinde 50 bin metrekare kapalı alanla ilk projemizi başlatıyoruz.

Marka Grup Sera Organik Tarım İşletmeleri 50 000 m2 üretim alanı ile başta siz değerli halkımız ve iç anadolu bölgesine çok yakında hizmet verecektir.

ULTRA CLIMA SERA sistemin geliştirilmesindeki ilk iki neden : kapalı bir sera oluşturarak havalandırma ihtiyacını minimize ve bu sayede seraya böcek girişini hemen hemen tamamiyle imkansız kılmak ve düşük sıcaklıklı enerji kaynaklarını kullanabilmektir.

CLIMA SERA sisteminde, yüksek sıcaklıklı enerji kaynaklarının yanında 40-45C sıcaklığındaki düşük enerjili kaynaklar bile kullanılabilmektedir. Örneğin konya şeker fabrikası (Çumra)na yapılan yaklaşık 39da’lık ULTRA CLIMA SERA sisteminin ısıtması yaklaşık 45C sıcaklığındaki fabrika atık ısısı ile yapılmaktadır ve dizayn da, dış ortam sıcaklığı -15 olarak alınmıştır. Buşartlarda, sera içerisinde en az +15C sıcaklık sağlayabilen bir sistemdir.

Dünyada bu kadar düşük sıcaklıktaki bir enerji kaynağı ile bu derece soğuk bir bölgede serayı bu şekilde ısıtabilecek başka bir teknoloji yoktur. Dolayısı ile ULTRA CLIMA SERA sistemi, modern seracılığın en üst çıtasını belirlemektedir ve bu seranın yapıldığı ülkeler açısındanda ciddi bir teknoloji transferi söz konusudur.

Kurulması planlanan sistemde jeotermal su, sistemde dolaştırılmayacak sadece serada ısıtmayı sağlayacak su jeotermal kaynaktan ısıtılacaktır. Jeotermal su kaynağında gerek nitelik gerekse nicelik bakımından değişiklik olmayacak kuyudan çıktığı haliyle ve miktarıyla termal tesislerde kullanılmak üzere sunulacaktır.

Örneğin kuyudan çıkan su 47 derece ve saniyede 80 litre ise, 40 derece ve 80 litre olarak termal tesislerin kullanımına sunulacaktır. 

  • Marka Grup Tarım Hayvancılık
  • Marka Grup Enerji
  • Marka Grup Tekstil
  • Marka Grup Sera Organik Tarım
  • Marka Grup Biogaz
  • Marka Grup Süt
  • Marka A.V.M.
  • Marka Grup Yumurta